Μαγιόρκα – Ρεάλ Μαδρ. 0-3 : Περίπατος και ανησυχία για Μπενζεμά

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 3-0 την Μαγιόρκα στο Σαν Μος και πήγε στο +10 από την δεύτερη Σεβίλλη. Ανησυχία για τον τραυματισμό του Μπενζεμά πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Οι Μαδριλένοι έκαναν τέσσερις αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με τον θρίαμβο απέναντι στην Παρί Σεν Ζεμέν. Μια από αυτές ο Λούκα Μόντριτς.

Οι παίκτες του Αντσελότι μπήκαν καλά και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπενζεμά (5′) με τον Ρίκο να σώζει. Η Μαγιόρκα ισορρόπησε και είχε την καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου με το δοκάρι του Μαφέο (35′).

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι μερένχες είχαν τον έλεγχο και μικροευκαιρίες. Δίκαιο 0-0 στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας και στο δεύτερο ημίχρονο για τους μαδριλένους. Πρόβλημα που λύθηκε από το λάθος του Μπάμπα και το γκολ του Βίνι (55′).

Στην συνέχεια ακολούθησαν δύο γκολ του Μπενζεμά. Με πέναλτι στο 77ο λεπτό και με ωραία κεφαλιά στο 82ο λεπτό.

Στον πανηγυρισμό του ο Μπενζεμά στραβοπάτησε και χτύπησε στον αστράγαλο με αποτέλεσμα να αποχωρήσει από το γήπεδο στο 85ο λεπτά και να αφήσει την Ρεάλ με δέκα παίκτε και με άγχος για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει.

Μαγιόρκα (4/4/2) : Ρίκο – Μαφέο, Βάλιεντ, Ραΐγιο, Ολιβάν – Ντάνι (78′ Ντιαγέ), Σάντσεθ (68′ Σεβίγια), Μπάμπα (86′ Γκρενιέ), Κούμπο (78′ Λι) – Μουρίτσι, Άνχελ (68′ Αμπντόν)

Ρεάλ Μαδρ. (4/3/3) : Κουρτουά – Βάσκεθ (70′ Καρβαχάλ), Νάτσο, Άλαμπα, Μεντί (80′ Μαρσέλο) – Κασεμίρο (61′ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε (60′ Μόντριτς), Κρόος – Ροντρίγκο (71′ Ασένσιο), Βίνι, Μπενζεμά