Μπιλμπάο-Αλμερία 4-0: Μια ανάσα από την κορυφή με Γουίλιαμς Χ2 (hls)

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία, νικώντας άνετα 4-0 την Αλμερία και ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση της La Liga παρέα με την Μπαρτσελόνα.

Η Αθλέτικ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, καθώς πριν συμπληρωθούν 40 δευτερόλεπτα στο ματς ο Γουίλιαμς είχε πλασέ άουτ. Στο 5ο λεπτό ήταν η μοναδική φορά που απείλησε η Αλμερία με το δυνατό σουτ του Κόστα.

Στο 10ο λεπτό είχαμε την πρώτη συνεργασία μεταξύ Νίκο και Ινιάκι Γουίλιαμς, με το μεγάλο αδερφό να σκοράρει με το κεφάλι. Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να μπαίνουν με αέρα στην περιοχή του Φερνάντο και 7 λεπτά αργότερα ο Σανσέτ με ωραίο κοντρόλ και σουτ έκανε το 2-0.

Ο ρυθμός έπεσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με την ομάδα του Βαλβέρδε να ελέγχει την αναμέτρηση και να μην κινδυνεύει.

Στο 50′ γκολ του Ινιάκι Γουίλιαμς ακυρώθηκε ως οφ σάιντ μέσω VAR, αλλά ο αδερφός του νίκησε και την τεχνολογία κάνοντας το 3-0 στο 62′. Εμπάρμπα και Καϊκι ακούμπησαν το 3-1 αλλά αστόχησαν για να κλείσει το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, ο Βέσγκα στο 84′.