Θέλτα – Μπαρτσελόνα 2-1 : Χρυσός σκόρερ το “χρυσό παιδί” (hls)

Με γκολ του "χρυσού παιδιού" Γκάμπρι Βέιγκα η Θέλτα νίκησε την Μπάρτσελόνα 2-1 και εξασφάλισε την παραμονή στην Λα Λίγκα.

Πρώτο ημίχρονο με καλό ρυθμό και τους δύο τερματοφύλακες να έχουν αρκετή δουλειά.

Καλύτερη στιγμή της Μπαρτσελονα το δοκάρι του Λέβαντόβσκι στο 40′ στο οποίο η Θέλτα απάντησε με γκολ.

Στο πιο κρισιμο ματς της χρονιάς, ο πιο ταλαντούχος παίκτης της ομάδας ο Γκάμπρι Βέιγκα σκόραρε (42′) για να δώσει σημαντικό προβάδισμα στην ομαδα της Γαλικίας και πέτυχε με λίγη τύχη και δεύτερο γκολ (66′).

Ο Φάτι μείωσε για τους πρωταθλητές με κεφαλιά (79′) για να γεμίσει άγχος το Μπαλάιδος το οποίο όμως λίγα λεπτά αργότερα γιόρτασε την νίκη και την παραμονή στην κατηγορία.

Θέλτα : Βιγιάρ – Μινγκέθα (67′ Κέβιν), Νούνιεθ, Κάρλος, Γκαλάν – Πέρεθ, Μπελτράν, Όσκαρ, Ντε λα Τόρε (71′ Τσέρβι) – Βέιγκα (71′ Τάπια), Σεφέροβιτς (78′ Άσπας)

Μπαρτσελόνα : Τερ Στέγκεν (63′ Πένια) – Σέρτζι Ρομπέρτο, Κουντέ, Κρίστενσεν (46′ Γκάβι), Αλόνσο – Έρικ (72′ Τόρε), Κεσιέ, Ντε Γιόνγκ – Φεράν (63′ Φάτι), Ραφίνια (63′ Ντεμπελέ), Λέβαντοβσκι