Μπαρτσελόνα-Θέλτα 3-2: Αδιανόητη ανατροπή μέσα σε 8 λεπτά στο ματς της χρονιάς (highlights)

Η Μπαρτσελόνα έχανε 0-2 μέχρι το 81', αλλά κατάφερε να σκοράρει 3 γκολ μέσα σε 8 λεπτά και να πετύχει σπουδαία νίκη επί της Θέλτα. Λεβαντόφσκι-Κανσέλο "χάλασαν" το πρώτο γκολ του Δουβίκα στην La Liga

Το πρώτο ημίχρονο είχε “γαλάζιο” χρώμα με τη νωθρή Μπαρτσελόνα να μην μπορεί να απαντήσει στα προβλήματα που της έβαζε η Θέλτα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ωραίο πλασέ του Λάρσεν στο 18′ και λίγο πριν φύγει το ημίχρονο είχαν διπλή ευκαιρία με Λάρσεν και Ντε Λα Τόρε για το 0-2, αλλά ο Τερ Στέγκεν και η αστοχία κράτησαν στο ένα γκολ τη διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τσάβι έχασε ευκαιρίες κυρίως με τον Τόρες, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Ο “εξαφανισμένος” Γκουντογκάν δεν μπορούσε να βάλει στο παιχνίδι τους υπολοίπους και σαν να μην έφτανε αυτό ο Τάσος Δουβίκας 2 λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, στο 78′ πλάσαρε για το 0-2.

Από το 81′ και μετά όμως αποδείχθηκε ότι η μπλαουγκράνα φανέλα ζυγίζει”τόνους”. Ο Λεβαντόφσκι έβαλε ξανά την ομάδα του στο ματς με δεξί πλασέ και 4 λεπτά αργότερα ισοφάρισε μετά την πάσα του Κανσέλο. Ο Πορτογάλος έστειλε τους οπαδούς της Μπάρτσα στα ουράνια όταν στο 89′ έκανε κίνηση φορ και πλάσαρε με τη μία μετά τη φανταστική πάσα του Γκάβι για το τελικό 3-2