Βιγιαρεάλ-Λας Πάλμας 1-2: “Βύθισε” το “κίτρινο υποβρύχιο” (highlights)

Η Λας Πάλμας που μετρούσε 4 σερί ήττες εκτός χωρίς μάλιστα να σκοράρει γκολ, νίκησε 2-1 την Βιγιαρεάλ στο Θεράμικα και την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά αν και είχαν τις ευκαιρίες με Σόρλοτ και Γέρεμι να ανοίξουν το σκορ. Όλοι περίμεναν το 0-0 του ημιχρόνου αλλά ο Κόκο είχε διαφορετική άποψη. Με εκπληκτικό χτύπημα φάουλ έδωσε προβάδισμα στην Λας Πάλμας σκοράροντας μόλις το δεύτερο επαγγελματικό γκολ στην καριέρα του.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι νησιώτες κέρδισαν πέναλτι μέσω VAR για χέρι του Μαντί. Ο Μαρκ Καρντόνα έκανε το 0-2 δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η Βιγιαρεάλ ήταν αν μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Μορένο που ήρθε από τον πάγκο.

Λίγο πριν λήξει το ματς ο Βιέρα είχε δοκάρι για τους φιλοξενούμενους, που πανηγύρισαν τα πρώτα τους γκολ και την πρώτη τους νίκη εκτός έδρας.