Μαγιόρκα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1: Ακόμη πιο κοντά στο Champions League (highlights)

Με το γρήγορο γκολ του Ρικέλμε η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 στο "Σον Μόις" της Μαγιόρκα και διατήρησε τη διαφορά των έξι βαθμών από την 5η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Το επιθετικό πρόβλημα της Μαγιόρκα, φάνηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό και στο σημερινό παιχνίδι. Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να προηγηθεί πολύ γρήγορα, με το πολύ ωραίο σουτ του Ρικέλμε στο 5ο λεπτό και απο κει και πέρα μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κράτησε χωρίς κόπο το υπέρ της σκορ, απέναντι σε μία ομάδα που δεν είχε καθόλου ιδέες μεσοεπιθετικά και ολοκλήρωσε αυτό το διάστημα χωρίς τελική στην εστία.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε και πολύ η εικόνα των Νησιωτών, που ήταν λίγο πιο απειλητικοί, με τις ευκαρίες του Δαρδέρ στο 57΄και του Λάριν στο 79΄. Αυτή ήταν μόλις η 3η νίκη των “ροχιμπλάνκος” στα τελευταία 13 ματς στην Πάλμα ντε Μαγιόρκα. Οι “πειρατές” παραμένουν σε κίνδυνο, αλλά με μία διαφορά ασφαλείας έξι βαθμών από τη 18η Κάδιθ.