Λας Πάλμας-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3: Δύσκολο πέρασμα με δέκα παίκτες…

Η Μπιλμπάο σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα με 3-2 στην έδρα της Λας Πάλμας, αν και έπαιζε από το 56' με δέκα παίκτες.

Η Αθλέτικ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και απείλησε με τον Γκουρουθέτα στο 4′. όμς δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν διπλή χαμένη ευκαιρία με τους Μολέιρο και Ροντρίγκεθ και τον τερματοφύλακα Αγκιρεθαμπάλα να κρατά το μηδέν.

Στο 7′ μετά από ωραία ενέργεια του Ινιάκι Γουίλιαμς, ο Σανθέτ άνοιξε το σκορ (0-1) για τους φιλοξενούμενους. Στο ημίωρο πρωταγωνιστής και παίκτης που έδωσε την ασίσστ ήταν και πάλι ο Ινιάκι, μετά την πάσα του οποίου ο Νίκο Γουίλιαμς διαμόρφωσε το 0-2 σκοράροντας για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα.

Στο 56 αποβλήθηκε ο Χαουρεγίθαρ και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν με υπέροχο γκολ του Ραμίρες σε 1-2. Από το λάθος της άμυνας της Λας Πάλμας ο Παρέδες έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στη Μπιλμπάο στο76′.

Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Άλεξ Μουνιόθ με κεφαλιά στο 83ο λεπτό.

Παραμένει χωρίς νίκη η Λας Πάλμας, πρώτη εκτός έδρας για τη Μπιλμπάο.