Οσασούνα – Λας Πάλμας 2-1 : Μέτρησε η ουσία και η εμπειρία! (highlights)

Videos που αξίζει να δείτε

Την 3η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της, στην Λα Λίγκα, πέτυχε η Οσασούνα, δυσκολίτερα από όσο δείχνει το τελικό 2-1. Οι Μπούντιμιρ (40' πεν.), Ορόθ (60') τα γκολ των γηπεδούχων ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Μολέϊρ (42') για την αξιόμαχη Λας Πάλμας

Η 3η φετινή νίκη της Οσασούνα στην Παμπλόνα, μπορεί να μην είχε τη “λάμψη” και την αξία των άλλων που προηγήθηκαν (Μαγιόρκα 2-0, Θέλτα 3-2) όμως ήταν σίγουρα η πιο δύσκολη με βάση την συνολική εικόνα της αναμέτρησης! H Λας Πάλμαςέδειξε από την αρχή αρκετά καλά “διαβασμένη” για τις ανάγκες του ματς και στην πρώτη μισή ώρα ήταν μόνον αυτή που δημιούργησε 2-3 μεγάλες ευκαιρίες οι οποίες δεν έγιναν γκολ χάρις την οξυδέρκεια του γκολκίπερ Σέρχιο Ερέρα!

Η πρώτη καλή στιγμή για γκολ, των γηπεδούχων, προέκυψε από μια κεφαλιά του Χέρζογκ που προσπαθώντας να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Σίλεσεν! Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 37′ ο Μπούντιμιρ “τρύπωσε” στην άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Μαρμόλ τον τράβηξε από τη φανέλα, εντός περιοχής όπως διαπιστώθηκε κι από την εξέταση του VAR! To πέναλτι εκτέλεσε ο Κροάτης φορ κάνοντας το 1-0. Όμως δύο λεπτά αργότερα ο Μολέϊρο ξεχασμένος στην άμυνα της Οσασούνα, έπειτα από σέντρα του Σέρχιο Ρομέρο, με κεφαλιά έκανε το 1-1..

Στα πρώτα 15 λεπτά του 2ου ημιχρόνου η ομάδα από τα Κανάρια νησιά πίεσε αρκετά, δημιουργώντας άλλες 2-3 καλές ευκαιρίες που όμως έμειναν απλά στην αντζέντα του ματς χωρίς αποτέλεσμα. Για 2η φορά, κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, η Οσασούνα βρήκε λύση, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με ένα ωραίο γκολ του Αϊμάρ Ορόθ στο 6ο’! Αυτό το γκολ έκανε πιο γρήγορο το ρυθμό και κάπου εκεί μέτρησαν οι εμπειρίες των γηπεδούχων που καράφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του ρυθμού… Το 2-1 μπορεί κάποιος να μην το κρίνει ως δίκαιο αποτέλεσμα, όμως στις λεπτομέρειες της παράστασης οι Βάσκοι έδειξαν άξιοι να διαχειριστούν τα γεγονότα παίρνοντας τους τρεις πόντους. Η Λας Πάλμας ξέμεινε από ουσία, “πληρώνοντας” σαφώς και τις αναστακτικές της ατέλειες. Παρέμεινε δίχως νίκη για 20ο συνεχόμενο ματς – πέρυσι και φέτος – στον Ισπανικό πρωτάθλημα