Ρεάλ Μαδρ. – Αλαβές 3-2: Και τώρα η Ατλέτικο (highlights)

Videos που αξίζει να δείτε

Χωρίς να ξοδέψει πολλές δυνάμεις η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Αλαβές με 3-2. Σκόραρε για 4ο σερί ματς ο Εμπαπέ. Συμπλήρωσε 300 ματς στον πάγκο ο Κάρλο Αντσελότι.

Λίγες ημέρες πριν παίξει στο Θιβίτας Μετροπολιτάνο με την Ατλέτικο Μαδρίτης το ντέρμπι της πόλης (Κυριακή 29/2 στις 22:00) η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε εύκολα στην άκρη την Αλαβές.

Ο Κάρλο Αντσελότι συμπλήρωσε 300 ματς (…μόλις ο δεύτερος στην ιστορία των μαδριλένων) στον πάγκο της ομάδας και έβαλε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα στο γήπεδο ξεκουράζοντας μόνο τον Καρβαχάλ.

Πολύ γρήγορα έγινε το αφεντικό του αγώνα σκοράροντας στα 55″ με τον Λούκας Βάσκεθ ενώ πριν το ημίχρονο έγινε το 2-0 με τον Εμπαπέ να σκοράρει για τέταρτο σερί ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε γρήγορα τα 3-0 από ατομική προσπάθεια του Ροντρύγκο (48′).

Η Ρεάλ χαλάρωσε στο φινάλε του αγώνα και η Αλαβές έκανε το ματς ντέρμπι για δέκα λεπτά μειώνοντας σε 3-2 με τους Μπεναβίδες (85′) και Κίκε Γκαρθία (86′). Είχε δύο φάσεις με Κονέτσκι (90+3) και Γκεβάρα (90+6) αλλά δεν χρειάστηκε να επέμβει ο Κουρτουά.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε αήττητη για 39ο ματς στην Λα Λίγκα και συνεχίζει να κυνηγά το ρεκόρ της Μπαρτσελόνα, των 43 αγώνων το 2018.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά – Λούκας, Ρούντιγκερ, Μιλιτάο (80′ Βαγέχο), Μεντί – Βαλβέρδε (69′ Μόντριτς), Τσουαμενί, Μπέλιγχαμ – Ροντρύγκο (69′ Έντρικ), Βίνι (90′ Φραν Γκαρθία), Μπαπέ (80′ Γκιουλέρ)

Αλαβές: Σιβέρα – Μουρίνιο, Άμπκαρ (46′ Γκουρίδι), Ντιαρά – Νοβόα, Μπεναβίδες, Μπλάνκο (60′ Γκεβάρα), Σάντσεθ (70′ Πίκα) – Ρομέρο (60′ Ρεμπάς), Κονέτσνι, Βιγιαλίμπρε (70′