Ρεάλ Σοσιεδάδ-Βαλένθια 3-0: Έπαιξε σαν πέρσι, έβαλε τρία υπέροχα γκολ!

Με δύο γκολ βγαλμένα από το μπλοκάκι του Αλγκουαθίλ, η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε τη Βαλένθια με 2-0 έχοντας κορυφαίο τον Σέρχιο Γκόμεθ και σκόρερ τους Κούμπο και Όσκαρσον (2).

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ με μια εμφάνιση που θύμισε την περσινή ομάδα νίκησε τη Βαλένθια με 3-0 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα αλλά και ψυχολογία για τη συνεχεία της σε Ισπανία και Ευρώπη, όπου την Πέμπτη φιλοξενεί την Άντερλεχτ για τη δεύτερη αγωνιστική του Europa League.

To 1-0 έκανε ο Κούμπο στην πρώτη φαση του αγώνα στο 8ο λεπτό μετά από μια εξαιρετική επίθεση με Θουμπιμέντι, Μπαρενετσέα και Σέρχιο Γκόμεθ να συνεργάζονται άψογα πριν την ασίστ του τελευταίου στον Κούμπο.

Στο δεύτερο μέρος η Βαλένθια προσπάθησε να ισορροπήσει και να ανέβει μέτρα στο γήπεδο, αλλά σε δύο περιπτώσεις αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Αλγκουαθίλ που πέτυχε άλλα δύο γκολ στην κόντρα με τον Όσκαρσον στο 80′ και στις καθυστερήσεις.