Έ-χ-ασε την ευκαιρία η Βιγιαρεάλ

Την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη τετράδα της Πριμέρα Ντιβιζιόν έχασε η Βιγιαρεάλ, καθώς έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με την Έλτσε για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το «κίτρινο υποβρύχιο», το οποίο προερχόταν από σερί νικηφόρων αποτελεσμάτων αν και προηγήθηκε με 2-0, δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Έλτσε.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Βιέτο στο 12′ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ούτσε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Η Έλτσε αντέδρασε άμεσα και στο 26′ ο Ζόνατας μείωσε σε 2-1, ενώ δέκα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Ροντρίγκες διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Λίγο νωρίτερα η Σεβίλλη εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 21′ (αποβολή του Πλάνας), επικράτησε 1-0 της Θέλτα χάρη στο τέρμα του Παρέχα (32′) και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.