Η Χετάφε πήρε σπουδαίο βαθμό με πέναλτι στο τέλος του ματς απέναντι σε μια πληγωμένη από τραυματισμούς Βιγιαρεάλ.

Η Βιγιαρεάλ παρατάχτηκε σε ακόμα ένα παιχνίδι με πολλές και σημαντικές απουσίες. Μετά τα πρώτα 20 λεπτά, καθώς άργησε να ζεσταθεί, άρχισε να φτιάχνει φάσεις και με την 5η τελική της προσπάθεια πήρε προβάδισμα. Μετά το γύρισμα του Καρδόνα, ο Σάντι Κομεσάνια άνοιξε το σκορ με το πρώτο φετινό του γκολ (1-0, 45ο λεπτό).

Η Βιγιαρέαλ που έχασε και τον Μπαγί, εμφανίστηκε κουρασμένη στο δεύτερο ημίχρονο, και αφού και δεν το καθάρισε στο πρώτο, η Χετάφε πήρε θάρρος και αφού είχε δοκάρι με τον Ροντρίγκες, κατάφερε να σκοράρει με το πέναλτι που κέρδισε ο Γιλντιρίμ από τον Αλμπιόλ, με τον Αραμπάρι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (87ο λεπτό, 1-1).

Η Βιγιαρεάλ ανέβηκε στους 18 βαθμούς και είναι μόνη 4η στην κατάταξη. Η Χετάφε έφτασε τους 9 βαθμούς και παραμένει χαμηλά στην 16η θέση του πίνακα.