Ο Πέρεθ σε ένα ακόμη ματς ήρθε από τον πάγκο και έδωσε τη λύση, διαμορφώνοντας το 1-2 στο Βαγιαδολίδ-Βιγιαρεάλ, στο παιχνίδι που το κίτρινο υποβρύχιο είχε 3 δοκάρια και πάμπολλες ευκαιρίες για να τελειώσει νωρίτερα το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, σκόραραν με κεφαλιά του Μπαρί στο 29′ και είχαν άλλες 3 ευκαιρίες με τον Γάλλο και τον Πεπέ για να αυξήσουν το σκορ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 49′ ο Μπαένα τράνταξε το δοκάρι του Χάιν, ενώ και πάλι ο Μπαρί έχασε την ευκαιρία 4 λεπτά αργότερα. Κόντρα στη ροή του ματς ο Σιλά κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και ισοφάρισε στο 60′.

Η Βιγιαρεάλ ήλεγξε απόλυτα το ματς έκτοτε και μέσα σε ένα 10λεπτο είχε 2 δοκάρια, άλλες 3 τελικές και το το 1-2 από τον Πέρεθ. Στο 73′ ο Γκέιγ στο 76′ ο Άκομας είδαν τον καταπληκτικό σήμερα Χάιν να τους σταματά, ενώ στο 79′ ο Γκέιγ σημάδεψε το δοκάρι. Στο 83′ ο Καρντόνα είχε νέο δοκάρι για να έρθει η λύτρωση με κεφαλιά ψαράκι του Πέρεθ στο 84′ μετά την εξαιρετική σέντρα του Μπαένα.

Ο Πέρεθ έφτασε τα 7 γκολ προσφέροντας 13 βαθμούς στην ομάδα του με τα δικά του τέρματα.