Άφησε βαθμούς η Ρεάλ, νίκη για Θέλτα

Την πρώτη απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα βίωσε η Ρεάλ Μαδρίτης, που έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Βιγιαρεάλ στην ισπανική πρωτεύουσα. Πρώτη νίκη για τη Θέλτα, μια εβδομάδα πριν το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό.

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε στο Μπερναμπέου με πέναλτι του Μπρούνο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ παρά το γεγονός πως ο Ράμος απάντησε πολύ γρήγορα (48’, 1-1) η ομάδα του Ζιντάν δεν κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο γκολ μέχρι το φινάλε. Η «Βασίλισσα» θα παραμείνει πρώτη μετά το πέρας της 5ης αγωνιστικής ότι και να γίνει στα υπόλοιπα ματς, έχοντας 13 πόντους. Στους 9 βαθμούς ανέβηκε η Βιγιαρεάλ.

Πρώτη νίκη για τη Θέλτα, που προηγήθηκε με τον Μάγιο στο 66’ κόντρα στη Χιχόν στο Βίγο, με τους φιλοξενούμενους όμως να ισοφαρίζουν στο 80’ με πέναλτι του Κοπ. Το τελικό 2-1 που έφερε τη Θέλτα στους 4 βαθμούς, διαμόρφωσε με πέναλτι ο Άσπας στο 87ο λεπτό. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη Χιχόν που έμεινε στους 7 πόντους.