Τρίποντο παραμονής για Λεγάνες

Σπουδαία νίκη με 4-0 κόντρα στην Μπέτις πανηγύρισε η Λεγάνες, που θέλει έναν πόντο στις δύο τελευταίες αγωνιστικές για να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία της Ισπανίας.

Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα που αγωνίστηκε για 90 λεπτά, άνοιξε το σκορ στο 7’ με εύστοχο πέναλτι χτύπημα του Σιμανόβσκι, ενώ ο Ελ Ζαρ στο 15’ έκανε το 2-0. Τη νίκη σιγούρεψε στο 65ο λεπτό ο Γκάμπριελ, ενώ διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των γηπεδούχων, έδωσε στο 80’ και πάλι ο Σιμανόβσκι.

Η Λεγάνες ανέβηκε έτσι στους 33 βαθμούς μετά από 36 αγώνες και με ένα βαθμό είτε κόντρα στη Μπιλμπάο (εκτός), είτε απέναντι στην Αλαβές (εντός), διασφαλίζει την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.