Νέα απώλεια βαθμών για την Εσπανιόλ, η οποία έμεινε στο 1-1 με τη Χετάφε για την 14η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η ομάδα του Πάμπλο Μαντσίν «καιγόταν» για βαθμούς, προκειμένου να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, όμως έμεινε για τέταρτο σερί παιχνίδι μακριά από τις νίκες.

Η Χετάφε ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με σκόρερ τον Μάτα, με την Εσπανιόλ να απαντά στην εκπνοή του ημιχρόνου. Ο Γου Λι με προβολή, έπειτα από κόρνερ, ισοφάρισε σε 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Έτσι, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με τη Χετάφε να χάνει την ευκαιρία να «σκαρφαλώσει» στην πρώτη πεντάδα και την Εσπανιόλ να παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.