Τα HL της 21ης αγωνιστικής στην Ισπανική La Liga (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης με γκολ του Νάτσο στο 78΄νίκησε με 1-0 στο Βαγιαδολίδ «κερδίζοντας» και τη μοναξιά της κορυφής μετά την ήττα της Μπαρτσελόνα στη Βαλένθια, για την 21η αγωνιστική της Ισπανικής La Liga

Βαγιαδολίδ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1
Η Ρεάλ Μαδρίτης με γκολ του Νάτσο στο 78΄νίκησε με 1-0 στο Βαγιαδολίδ «κερδίζοντας» και τη μοναξιά της κορυφής μετά την ήττα της Μπαρτσελόνα στη Βαλένθια, για την 21η αγωνιστική της Ισπανικής La Liga. O 30χρονος αμυντικός Χοσέ Ιγκνάσιο Νάτσο μπορεί φέτος να μην είναι μια από τις βασικές επιλογές του Ζιντάν στην Ρεάλ Μαδρίτης όμως το γκολ που πέτυχε στο Βαγιαδολίδ – μόλις στην 6η φετινή συμμετοχή του – στο 78ο λεπτό, μπορεί να αποδειχθεί ένα από τα σημαντικότερα της «βασίλισσας» στο Ισπανικό πρωτάθλημα καθώς μ’ αυτό οι «μερέγκες» διατήρησαν την διαφορά των τριών πόντων από την Μπαρτσελόνα στην κορυφή της La Liga.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεγανές 0-0

Για 5ο συνεχόμενο επίσημο παιχνίδι έμεινε δίχως νίκη η Ατλέτικο Μαδρίτης! Η ισοπαλία εντός έδρας με την προτελευταία της βαθμολογίας Λεγανές κρατάει τους «ροχιμπλάνκος» επτά πόντους μακριά από την κορυφή και εκτός, τυπικά, της πρώτης 4αδας!

Χετάφε – Ρεάλ Μπέτις  1-0

Μεγάλη όσο και αγχωτική η νίκη της Χετάφε επί της Μπέτις με την οποία η ομάδα της Καστίλλης «σκαρφάλωσε» στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Το πολύτιμο γκολ πέτυχε ο Άνχελ με πέναλτι στο 89ο λεπτό!

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μαγιόρκα 3-0

Βήματα προς την κορυφή συνέχισε η Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιάν νικώντας απόψε με 3-0 τη Μαγιόρκα.
Το σκορ άνοιξε ο Σουηδός Ιζάκ στο 46ο λεπτό. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Μπαρενετσέα έκανε το 2-0 και λίγο πριν τη λήξη ο Πορτού διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου :

Εσπανιόλ – Αθλέτικ Κλαμπ  :   1-1  (63’ Ραούλ ντε Τόμας – 12’ Ασιέ Βιγιάμπρε)
Βαλένθια – Μπαρτσελόνα :  2-0  (48’, 77΄ Γκόμεζ)
Ντεπορτίβο Αλαβές – Βιγιαρεάλ :  1-2 (80’ Χοσέλου – 10’ Μπάκα, 89’ Φερνάντο Νίνιο)
Σεβίλλη – Γρανάδα  :  2-0  (11’ Ντε Γιόνγκ, 34’ Νολίτο)

(24/1) Οσασούνα – Λεβάντε :  2-0 (81’ πεν, Ρούμπεν Γκαρσία, 84’ Πέρες)