Mε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι από τον έμπειρο Καθόρλα (66’, 86’) κι ένα γκολ του Ρουμπέν Πένια στις καθυστερήσεις η Βιγιαρεάλ νίκησε 1-3 στο Χετάφε. Το γκολ των γηπεδούχων ο Ντούρο στο 80'

Τεράστια νίκη πέτυχε η Βιγιαρεάλ στο Χετάφε με σκορ 1-3, πραγματοποιώντας ένα αποφασιστικό βήμα εξόδου στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν!
Το «κίτρινο υποβρύχιο» επιβεβαίωσε την καλή αγωνιστική κατάσταση των τελευταίων εβδομάδων και με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι από τον έμπειρο Καθόρλα (66’, 86’) κι ένα γκολ του Ρουμπέν Πένια στις καθυστερήσεις κατάφερε το κάτι παραπάνω παίζοντας σε γενικές γραμμές καλύτερα από τους γηπεδούχους στο στάδιο «Κολιζέουμ Αλφόνσο Πέρες» της Καστίλλης.
Η Χετάφε ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει με τον Χούγκο Ντούρο (80′) δίχως όμως να πείθει απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο!
H Βιγιαρεάλ έφτασε με αυτή τη νίκη τους 57 πόντους αποκτώντας διαφορά ασφαλείας στην 5η θέση ενώ πλησίασε – σε ένα ακόμα πιο «τρελό» όνειρο – την 4αδα σε απόσταση τριών πόντων από τη Σεβίλλη!