Σεβίλλη-Οσασούνα 1-0: “Τρίποντο” με Οκάμπος (vid)

Δύσκολη νίκη με 1-0 πήρε η Σεβίλλη, η οποία επικράτησε της Οσασούνα στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» για την 8η αγωνιστική της Primera Division.

Μετά το άκαρπο πρώτο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες παρά τις προσπάθειές τους δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα, οι Σεβιγιάνοι βρήκαν λύση στο επιθετικό πρόβλημα στο 58ο λεπτό.

Χρονικό σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Λούκας Οκάμπος να το μετατρέπει σε γκολ και να ανοίγει το σκορ. Αυτό ήταν το πρώτο φετινό τέρμα του Αργεντινού επιθετικού σε όλες τις διοργανώσεις.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Λοπετέγκι έφτασε τους 10 βαθμούς, όσους έχει και η αντίπαλός της από την Παμπλόνα

Σεβίλλη: Μπουνού, Νάβας (46’ Νάβας), Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Φερνάντο, Οκάμπος, Ακούνια (42’ Εσκουδέρο), Τόρες, Τζορντάν (89’ Γκουντέλι), Φερνάντες (68’ Ντε Γιονγκ), Εν-Νεσίρι (89’ Βάσκες).

Οσασούνα: Ερέρα, Ρονκάγλια, Κρους (83’ Ινίγο Πέρες), Νταβίντ Γκαρσία, Ουνάι Γκαρσία (67’ Νάτσο Βιδάλ), Τορό (16’ Όιερ), Ρούμπεν Γκαρσία (67’ Ρομπέρτο Τόρες), Μονκαγιόλα, Μπούντιμιρ, Τζόνι, Γκαγέγκο (83’ Αντριάν).