Βαγιαδολίδ-Οσασούνα 3-2: Η ανατροπή της ανατροπής! (hls)

Αμφότερες ήθελαν τη νίκη για να πάρουν βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια σωτηρίας και το τρίποντο κατέληξε στους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 στο ημίχρονο.

H Ρεάλ Βαγιαδολίδ προηγήθηκε με γρήγορο γκολ του Βάισμαν στο 7’, όμως η Οσασούνα προτού φύγει το ημίχρονο έφτασε στην ανατροπή ισοφαρίζοντας στο 27’ με τον Όιερ και κάνοντας το 1-2 στο 43’ με τον Τόρες.

Στο 56’ ο Ορεγιάνα με πέναλτι σημείωσε το 2-2, με τον Βάισμαν να πετυχαίνει στο 76’ το νικητήριο γκολ και να φέρνει την ομάδα του στους 13 βαθμούς σε ισάριθμες αγωνιστικές στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού, στην οποία βρίσκεται η 19η Οσασούνα.

Βαγιαδολίδ: Μάσιπ, Γιάνκο (65’ Ερβίας), Φερνάντεθ, Γκονθάλεθ, Νάτσο, Ορεγιάνα (74’ Ζότα), Μέσα (74’ Κίκε), Αλκάραθ (84’ Φέντε), Πλάνο, Βάισμαν (84’ Σάντσεθ), Μάρκος Αντρέ

Προπονητής: Σέρχιο

Οσασούνα: Ερέρα, Βιδάλ (83’ Μπράσανατς), Αριδάνε, Ν. Γκαρθία, Κρουθ (83’ Ένρικ), Τόρες, Μονκαγιόλα, Όιερ (90′ Πέρεθ), Ρ. Γκαρθία (90′ Μπάρχα), Καγέρι, Μπούντιμιρ

Προπονητής: Αράσατε