Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Βαλένθια και Μπαρτσελόνα στο «Μεστάγια» για την 22η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Βαλένθια και Μπαρτσελόνα στο «Μεστάγια» για την 22η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Οι «μπλαουγκράνα» για δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν νίκη, ωστόσο παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες τους.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε προηγήθηκε στο 33′ με σουτ του Μπανέγα, όμως έξι λεπτά αργότερα οι Καταλανοί με τον Μέσι έγραψαν το τελικό 1-1.

Βαλένθια: Γκουαϊτά, Ζοάο Περέιρα, Ραμί, Ρικάρντο Κόστα, Σισοκό, Βίκτορ Ρουίζ, Τίνο Κόστα, Μπερνάτ (70′ Πιάτι), Μπανέγα (64′ Κάναλες), Γκουαρδάδο (86′ Ζόνας), Σολδάδο.

Μπαρτσελόνα: Βίκτορ Βαλντέζ, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μασεράνο (55′ Πουγιόλ), Ζόρντι Άλμπα, Τσάβι (90′ Αλκάνταρα), Μπουσκέτς, Φάμπρεγκας (72΄ Βίγια), Πέδρο, Μέσι, Ινιέστα.

Νωρίτερα  η Σεβίλη νίκησε 2-1 τη Ράγιο Βαγεκάνο στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» και μπορεί να ελπίζει για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ράκιτιτς έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, όμως με την έναρξη του δεύτερου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 51′, η Ράγιο ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ντομίνγκεζ. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε τρία λεπτά αργότερα ο Νεγρέδο, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην Σεβίλλη.