Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άριτς Αντούριθ που πέτυχε χατ-τρικ, η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε 3-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο στη Μαδρίτη για τη 13η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλδέρδε άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αντούριθ, ενώ στο 24’ ο Βάσκος διπλασίασε τα τέρματα της Μπιλμπάο από την άσπρη βούλα. Στο 60’ ο Αντούριθ και πάλι έγραψε το 0-3, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η Μπιλμπάο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λαπόρτε, ωστόσο δεν της στοίχησε.

Με αυτή τη νίκη, οι Βάσκοι έφτασαν τους 20 βαθμούς και έπιασαν την Εϊμπάρ στην 7η θέση της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Από την άλλη πλευρά, η Ράγιο Βαγιεκάνο έχει 6 βαθμούς λιγότερους και βρίσκεται στη 13η θέση μαζί με τη Χετάφε.