Η Βαλένθια κατέφερε να επικρατήσει 2-0 της Λεβάντε στο τοπικό ντέρμπι της Βαλένθια και «έπιασε» τη Χετάφε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Οι «νυχτερίδες» υποδέχτηκαν στο «Μεστάγια» τη Λεβάντε στο τοπικό ντέρμπι με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα την απομάκρυνε από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας και το κατάφερε.

Το σκορ άνοιξε στο 42ο λεπτό ο Πιάτι και αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ομάδα του Πίτζι κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της αφού ο Φεχούλι σκόραρε στο 73ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Μπαραγκάν.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 23 βαθμούς και πλέον βρίσκονται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας ενώ η Λεβάντε παρέμεινε στη 13η θέση έχοντας 20 βαθμούς.

Οι Λουκάς Βύντρα και Νίκος Καράμπελας αγωνίστηκαν βασικοί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.