«Σφαλιάρα» για Λιόν, εντυπωσιακή Ρεν

Την πρώτη της ήττα στο φετινό Σαμπιονά γνώρισε η Λιόν, που έχασε 2-1 στην Τουλούζη από τη Λιόν. Σαρωτική η Ρεν, «σκόρπισε» 6-2 την Εβιάν για τη δεύτερη αγωνιστική.

Ο Άκπα Άκπρο άνοιξε το σκορ για τη γηπεδούχο Τουλούζ στο 10′ ενώ ο Μπεν Γεντέρ έκλεισε με τον ιδανικότερο τρόπο το πρώτο 45λεπτο (2-0 στο 45′).

Η Λιόν ανέβασε την απόδοσή της, έχασε ευκαιρίες, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν μόνο να μειώσει με τον Λακαζέτ στο 76′ (2-1). Οι Λιονέ έμειναν πλέον στους τρεις πόντους, με την Τουλούζ να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη.

Δύο γκολ από Μέξερ, Εντέπ και Τοϊβόνεν, κάνουν συνολικά έξι, όσα δηλαδή πέτυχε η εντυπωσιακή Ρεν κόντρα στην Εβιάν, που απλά ισοφάρισε προσωρινά με τον Βας και μείωσε στο φινάλε ξανά με τον ίδιο παίκτη.

Νίκη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για τη Γκινγκάμπ που με το γκολ του Ντουνιάμα πήρε τη νίκη με 1-0 μέσα στη Λανς, ενώ Μετς και Ναντ έμειναν στο 1-1 (Ενγκμπακοτό 12′-Βερετού 3′). Τέλος, το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των Λοριάν και Νις.