Ο Ζινιάκ της δείχνει το δρόμο

Η Μαρσέιγ φιλοξένησε στο «Βελοντρόμ» την Ρεν για την έκτη αγωνιστική του Σαμπιονά και δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολο έργο αφού επιβλήθηκε 3-0.

Οι παίκτες του Μπιέλσα «ξόδεψαν» ένα ημίχρονο καθώς πέτυχαν και τα τρία γκολ στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ζινιάκ άνοιξε το σκορ ενώ ο ίδιος παίκτης στο 63ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Το τελικό 3-0 «έγραψε» στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 94ο λεπτό ο Αλεσαντρίνι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με αυτά τα δύο γκολ ο Ζινιάκ έφτασε τα έξι στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ, αφήνοντας δεύτερο τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με πέντε.

Έτσι, οι Μασαλοί έφτασαν τους 13 βαθμούς και πλέον βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Μπορντό.