Με γκολ στο 87ο λεπτό, η Λιλ πέρασε νικηφόρα (1-0) από την έδρα της Σεντ Ετιέν σε παιχνίδι για την 28η αγωνιστική της Ligue 1.

Το γκολ που χάρισε στους φιλοξενούμενους το «τρίποντο», σημείωσε ο Πέπε, με τη Σεντ Ετιέν να ολοκληρώνει το ματς με εννέα παίκτες λόγω αποβολής των Ντεμπισί (90’) και Χαζρί (90+3’).

Την ίδια στιγμή, σημαντική νίκη στη «μάχη» παραμονής που δίνει, πέτυχε η Τουλούζ με σκορ 1-0 επί της ουραγού Γκινγκάμπ. Σκόρερ του τέρματος ο Σανογκό (20’).

Τέλος, Μονπελιέ και Ανζέ ήρθαν ισόπαλες 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά, όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, παρότι από το 73’ η αντίπαλος έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πάβλοβιτς. Στο 80’ ο Φουλγκίνι μείωσε σε 2-1 και στις καθυστερήσεις ο Μπαχόκεν ισοφάρισε στο τελικό 2-2.