Πρωταθλήτρια χειμώνα η Μαρσέιγ! (video)

Η Μαρσέιγ έκαμψε την αντίσταση της Λιλ με 2-1 στο «Βελοντρόμ» και έκλεισε τον πρώτο γύρο της γαλλικής Ligue 1 στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα έχει 41 πόντους έπειτα από 19 αγώνες, τρεις περισσότερους από τη δεύτερη Παρί Σεν Ζερμέν (την οποία μπορεί να ξεπεράσει η Λιόν που έχει 36 πόντους και παίζει εκτός με τη Μπορντό στις 22.00 το βράδυ).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32ο λεπτό, όταν ο Τοβέν εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Ρου προσπαθώντας να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Λιλ όμως δεν παράτησε το ματς και σε μία αντεπίθεση στο 61′ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Γκέι.

Μόλις οκτώ λεπτά αργότερα πάντως, η Ολιμπίκ εξασφάλισε τη νίκη με ωραίο σουτ του Μπατσουαγί μετά από μπαλιά του Τοβέν.