Την αήττητη πορεία της συνέχισε η Μονακό, που πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Ρεν!

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν δύσκολο έργο στο μεγαλύτερο μέρος της συνάντησης, αλλά κατάφεραν να επικρατήσουν στην έδρα της Ρεν με σκορ 2-1. Έτσι, η ομάδα του Πριγκιπάτου απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, περιμένοντας το σημερινό παιχνίδι της Παρί με τη Νις, για να μάθει εάν θα αποκτήσει συγκάτοικο.

Όλα έγιναν στο πρώτο 45λεπτο…

Στο 6 μόλις λεπτό ο Κέρερ άνοιξε το σκορ για την Μονακό με καρφωτή κεφαλιά, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (11΄), η Ρεν κατάφερε να ισοφαρίσει με δυνατό σουτ του Μπλας. Ο Μπαλογκάν στο 22΄μετά την σέντρα ακριβείας του Μπεν Σεγκίρ, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι της αναμέτρησης έχοντας περισσότερες ευκαιρίες, ωστόσο γνώρισαν την πρώτη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.