Η Μαρσέιγ του Αντρέ Βίλας Μπόας νίκησε με 2-1 την Λιλ και έφτασε τη Ναντ στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε θέαμα. Η Μαρσέιγ ήταν ανώτερη της Λιλ και ήταν αυτή που είχε τις τρεις σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου και μετά από μεγάλο λάθος της άμυνας της Λιλ ο Σανσόν (47′) έδωσε το προβάδισμα στους Μασσαλούς.

Στο 79ο λεπτό σε μια περίεργη φάση στην περιοχή της Λιλ, ο Γκαμπριέλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και η Μαρσέιγ πήγε στο 2-0.

Η Λιλ μείωσε στο 83ο λεπτό με τον Σουμαορό μετά από κόρνερ του Γιαζίκι αλλά δεν μπόρεσε να φτιάξει άλλη σημαντική φάση.

Με τη νίκη της η Μαρσέιγ προσπέρασε την Λιλ στην βαθμολογία και έφτασε προσωρινά στην δεύτερη θέση παρέα με την Ναντ.