Τρίποντο με καλό ποδόσφαιρο για τη Μονπελιέ

Αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, η Μονπελιέ επιβλήθηκε απόλυτα δίκαια της Νις στο «Σταντ Ντε Λα Μοσόν» με σκορ 3-1.

Αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, η Μονπελιέ επιβλήθηκε απόλυτα δίκαια της Νις στο «Σταντ Ντε Λα Μοσόν» με σκορ 3-1. Η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά ήταν η μοναδική ομάδα με το απόλυτο των βαθμών μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές, αλλά σήμερα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Μάλιστα αν δεν ήταν ο Μπενίτες, με σωρεία καλών επεμβάσεων, το…κοντέρ θα είχε γράψει περισσότερα τέρματα. Στο 18΄άνοιξε το σκορ με αριστερό σουτ ο Λαμπόρτ και στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ένας κεντρικός αμυντικός. Ο Κονγκρέ που σκόραρε δις (51΄, 64΄), για να μειώσει 5 λεπτά αργότερα με ωραία κεφαλιά ο αρχηγός της Νις, ο Ντάντε. Αυτή ήταν η 11η εντός έδρας νίκη επί της Νις για την Μονπελιέ, στα 16 τελευταία παιχνίδια (11 νίκες-4 ισοπαλίες-1 ήττα).