Λανς-Μονπελιέ 2-3: Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά (hls)

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Μονπελιέ πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες στην Ligue 1. Επικράτησε εκτός έδρας 3-2 της Λανς και μπήκε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Η Μονπελιέ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και είχε τον απόλυτο έλεγχο. Έφτασε στο 2-0 με τον Μαβιντίνττι (16′) και τυχερό γκολ του Πέντρο Μέντες (26′) ο οποίος είδε την μπάλα να κοντράρει πάνω του μετά από απομάκρυνση του τερματοφύλακα Λεκά σε εκτέλεση φάουλ και να καταλήγει στα δίχτυα.

Αν ο Λεκά νόμιζε ότι περνάει άσχημο βράδυ στην εστία της Λανς, τι να πει και ο Όμλιν.

Σε σουτ του Φοφανά στο 36′ η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι, στην πλάτη του, και κατέληξε στα δίχτυα ενώ στο 50ο λεπτό, ο Φοφανά του τσίμπησε την μπάλα και αυτός τον ανέτρεψε. Πέναλτι, άσχημο χτύπημα στο προσωπο αλλά κυρίως το 2-2 από τον Κακουτά.

Η Μονπελιέ βρήκε την ηρεμία της μετά το εξηκοστό λεπτό και με κεφαλιά του Λαμπόρδ σε εκτέλεση κόρνερ του Μολέτ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 69ο λεπτό.

Στο τέλος έγιναν ευκαιριίες και από τις δύο ομάδες αλλά οι δύο τερματοφύλακες άντεξαν.

Νίκη για την Μονπελιέ με 3-2. Για πρώτη φορά στην ιστορία της κερδίζει τέσσερα συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια κάτι που δεν κατάφερε ούτε την χρονιά που πήρε το πρωτάθλημα την σεζόν 2011/12.