Νις – Λυών 1-4: Έπιασε κορυφή (vid)

Η Λυών νίκησε εύκολα εκτός έδρας 4-1 την Νις και, έστω και προσωρινά, βρίσκεται στην κορυφή της Ligue 1.

Η Νις μπήκε στο γήπεδο με ενθουσιασμό και ενέργεια αλλά στο πρώτο ημίχρονο η εμπειρία και η ποιότητα της Λυών έκαναν την διαφορά.

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε δυο ανόητα αμυντικά λάθη και σκόραρε με πέναλτι του Ντεπάι (32′) και τον Καντεουερέ (39′).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν se 1-2 πριν το ημίχρονο με σκόρερ, έναν παίκτη που αγόρασαν το καλοκαίρι από την Λυών, τον Γκουιρί (44′).

Η Λυών αρκετά προσεκτική αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τον έλεγχο του αγώνα και δεν κινδύνευσε..

Πέτυχε και άλλα δύο γκολ για να σφραγίσει την νίκη της με τον Τοκο-Εκαμπί (63′) και τον Αουάρ (73′).

Με το 4-1 η Λυών έμεινε αήττητη για 13ο συνεχόμενο παιχνίδι για πρώτη φορά μετά τον Ιανουάριο του 2011.

Η Νις ηττήθηκε για τέταρτο σερί ματς εντός έδρας για πρώτη φορά μετά από 23 χρόνια ενώ ισοφάρισε το χειρότερο ρεκόρ της ιστορίας της δεχόμενη γκολ για 13ο σερί ματς στο γήπεδό της.