Λανς – Νις 0-1: Ένεση ψυχολογίας (hls)

Σπουδαίο διπλό πέτυχε η Νις εκτός έδρας κόντρα στη Λανς και τελείωσε το αρνητικό σερί των τελευταίων πέντε αγωνιστικών.

Σπουδαίο διπλό πέτυχε η Νις εκτός έδρας κόντρα στη Λανς και τελείωσε το αρνητικό σερί των τελευταίων πέντε αγωνιστικών. Φτωχό σε φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, αρκετά διστακτικές οι δύο ομάδες έμειναν στο 0. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ατάλ πέτυχε το γκολ που έκανε την διαφορά για να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (0-1, 49ο λεπτό).

Κατώτερη των προσδοκιών η Λανς δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση παρά τις αλλαγές που έγιναν μετά την επίτευξη του γκολ από τη Νις, η οποία θα μπορούσε να σφραγίσει το ”διπλό” στο 72ο λεπτό με τον Γκουρί να αστοχεί σε κλασική ευκαιρία απέναντι στον Λεκά.

Λανς: Λεκά, Μεδίνα, Φορτές, Γκραντίτ (61′ Κλάους), Μισελέν (74′ Μαουρίσιο), Μπουρά, Ντουκουρέ (59′ Φοφανά), Καουζάκ, Κακουτά (59′ Καλιμουεντό), Σοτοκά (59′ Μπανζά), Καναγκό

Νις: Μπενίτες, Σαλιμπά, Ντάνιλιουκ, Ρόμπσον, Καμαρά, Ατάλ (49′ Λοντόμπα), Μπουνταουί, Ρεν – Αντελαϊντ, Λες – Μελού, Ντόλμπεργκ (76′ Μαολιντά), Γκουρί (86′ Ν’Ντόιγ)