Μαρσέιγ – Λυών 1-1 : Κερδισμένη… η Παρί (vid)

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο Βελοντρόμ ανάμεσα στην Μαρσέιγ και την Λυών. Μετά τις ισοπαλίες των Λιλ και Λυών ωφελημένη είναι η ΠΣΖ που έμεινε μπροστά από την Λυών στην βαθμολογία και μείωσε στο -2 από την Λιλ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο στην μέση.

Η αρχή καλύτερη για την Λυών αλλά χωρίς να δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα. Κάποια μακρινά άστοχα σουτ.

Στην πρώτη της ευκαιρία η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία ευτύχησε να προηγηθεί με τον Τοκο-Εκαμπί με ωραίο διαγώνιο σουτ στο 21ο λεπτό του αγώνα. Γκολ νούμερο 12 στην σεζόν.

Από το 25ο λεπτό και μετά η Μαρσέιγ με τον Καμαρά άρχισε να κερδίζει μάχες στο κέντρο και μέτρα στο γήπεδο.

Ένα πλασέ του Τοβάν στο 38ο λεπτό σταμάτησε πάνω στον αριστερό μπακ Κορνέρ αλλά στο 42ο λεπτό ο Πακετά σταμάτησε την μπάλα με το χέρι σε σουτ του Γκέγε και οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι.

Ο Μίλικ ανέλαβε την ευθύνη και στην επιστροφή του μετά από τέσσερα ματς λόγω τραυματισμού ισοφάρισε 1-1 (44′). Δεύτερο γκολ σε τρία ματς με την Μαρσέιγ.

To δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μίκρο-ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Στο 70ο λεπτό αποβλήθηκε ο Πακετά με δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα μαρκάρισμα στον Παγέτ και η Λυών πρόσεξε ακόμη περισσότερο την άμυνα.

Το ματς ολοκληρώθηκε με ένταση και χωρίς ευκαιρίες. Δίκαιο αποτέλεσμα η ισοπαλία.

Η ισοπαλία αφήνει την Λυών στην τρίτη θέση στο -1 από την Παρί και στο -3 από την Λιλ. Πίσω της έναν βαθμό η Μονακό.