Περίπατος της Ρεν στο ντέρμπι

Η Ρεν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Βρετάνης στο πλαίσιο της γαλλικής Ligue 1, συντρίβοντας με 4-1 εντός έδρας τη Ναντ!

Έτσι η ομάδα του Ρολάν Κουρμπίς με το δεύτερο σερί τρίποντό της ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας (με ένα ματς περισσότερο από τη Λιόν που παίζει αργότερα την Κυριακή), ενώ τα «καναρίνια» έμειναν όγδοα, χάνοντας αήττητο 13 αγωνιστικών!

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Ουσμάν Ντεμπελέ, ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό και έκανε το 3-0 στο 23′, (ενδιάμεσα σκόραρε ο Γκροσίτσκι στο 15′), για να ολοκληρώσει το χατ – τρικ στο 45ο λεπτό! Ο Αντριάν απλά μείωσε για τη Ναντ στο 60′, ενώ οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με γκολ του Σιό στο 67′.