Στους 4 του γαλλικού Λιγκ Καπ προκρίθηκε η Παρί Σεν Ζερμέν μετά τη νίκη της κόντρα στη Λιόν, ενώ η Μαρσέιγ έμεινε εκτός από την Τουλούζ.

Ο Ραμπιό άνοιξε το σκορ στο 17’ για τους Παριζιάνους με τον Τολισό να ισοφαρίζει στο 42’ για τη Λιόν. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Λούκας στο 73’.

Ο Μπεν Γεντέρ στο 25’ έβαλε μπροστά την Τουλούζ κόντρα στην ομάδα του Μίτσελ, με τον Ενκουντού όμως να ισοφαρίζει δύο λεπτά αργότερα και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, το τέρμα του Μπράιτβαϊτε στο 99’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που άφησε τη Μαρσέιγ εκτός Λιγκ Καπ.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Λιλ χρειάστηκε τα πέναλτι για να περάσει από τη Γκινγκάμπ (2-4) μετά το 0-0 των 120 λεπτών. Η Μπορντό είναι η ομάδα που συμπληρώνει το καρέ των ημιτελικών του γαλλικού Λιγκ Καπ.