Σλοβενία-Αυστρία 1-1: Πήραν αυτό που ήθελαν οι Σλοβένοι (highlights)

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι με λίγες φάσεις, Σλοβενία κια Αυστρία αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 στο Στάδιο "Στόζιτσε" σε ματς για το 3ο όμιλο της 2ης κατηγορίας του Nations League.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν και με τους δύο άσους του Παναθηναϊκού, τον Τσέριν και τον Σπόραρ. στο βασικό σχήμα. Σε ένα ισοροπημένο πρώτο ημίχρονο, η Σλοβενία προηγήθηκε στο σκορ με έυστοχο πέναλτι του Σέσκο στο 16ο λεπτό, αλλά η Αυστρία αντέδρασε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 28ο λεπτό, όταν μετά από εκπληκτική ασίστ του Εμουένε, ο Λάιμερ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Βίντοβσεκ για το 1-1.

Στην επανάληψη η Σλοβενία επιβεβαίωσε την εξαιρετική της αμυντική λειτουργία, αφήνοντας χωρίς “καθαρή” φάση τους φιλοξενούμενους, με το τελικό 1-1, να φέρνει ισόβαθμες και τις τέσσερις ομάδες του ομίλου. Οι Σλοβένοι παρέμειναν αήττητοι για 14ο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι τους και οι Αυστριακοί χωρίς νίκη για 6ο σερί ματς στη διοργάνωση.