Βέλγιο – Ισραήλ 3-1: Μπορούσε περισσότερα! (highlights)

Το Βέλγιο ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του για τη League A του Nations League επικρατώντας 3-1 του Ισραήλ.

Το Βέλγιο επικράτησε 3-1 του Ισραήλ για την πρώτη αγωνιστική της League A του Nations League με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέβιν ντε Μπρόινε, ο οποίος σκόραρε δις (21′, 52′ πεν.). Ο μέσος της Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό μετά από ωραία πάσα του Ντοκού και σουτ μέσα απ’ την περιοχή. Το Βέλγιο είχε αρκετές ευκαιρίες να σημειώσει και δεύτερο γκολ, ωστόσο δεν ήταν αποτελεσματικό. Το Ισραήλ εκμεταλλεύτηκε το ρευστό 1-0 και έφτασε στην ισοφάριση κόντρα στη ροή του αγώνα στο 36′ με το αυτογκόλ του Καστάνιε, ύστερα από κεφαλιά του Καλαϊλί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο “σοβαρεύτηκε” και έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 48′ με τον Γιούρι Τίλεμανς. Οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν σταθερά πιεστικοί, είχαν την κατοχή της μπάλας και έγραψαν το 3-1 στο 52′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντε Μπρόινε. Στο 55′ ο Οπέντα είχε ευκαιρία για τέταρτο γκολ, όμως αστόχησε απ’ το σημείο του πέναλτι. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε και οι Βέλγοι πανηγύρισαν το τρίποντο.