Γιβραλτάρ – Λιχτενστάιν 2-2 : “Της κακομοίρας…” (Highlights)

Ισόπαλο 2-2 έληξε το δραματικό παιχνίδι ανάμεσα στο Γιβραλτάρ και το Λιχτενστάιν! Σκόραραν οι Γουόκερ (8'), Σκάνλον (90+7') για τους γηπεδούχους και οι Σάγκλαμ (53'), Χάσλερ (90+14' πεν) για τους φιλοξενούμενους

Σε ένα ματς που όσοι το έζησαν κι όσοι το “απόλαυσαν”, δια ζώσης ή τηλεοπτικά. στην κυριολεξία τα… είδαν όλα, το Γιβραλτάρ και το Λιχυενστάιν αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2! Μπορεί σε ποιοτικό επίπεδο αυτή η αναμέτρησημ 4ης κατηγορίας στο Nations League να υστερούσε εν μέρει αλλά είναι αλήθεια πως όσοι την είδαν δύσκολα να την ξεχάσουν! Στο 8′ είδαμε ένα ωραίο γκολ από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του 36χρονου Γουόκερ. Οι αντίπαλοί τους, μέτριοι και δυσλειτουργικοί όπως πριν λίγα 24ωρα στο Σαν Μαρίνο, έφτασαν στην ισοφάριση σε 53′ έπειτα από λάθος – έπρεπε να γίνει κι αυτό – στην άμυνα των γηπεδούχων, έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σάγκλαμ! Αυτό το γκολ του έδωσε κάτι στο θέμα της αυτοπεποίθησης παίζοντας στη συνέχεια πιο ανταγωνιστικά. Στο 80′ έγινε πέναλτι από… χαζή ενέργεια του αμυντικού Μπεκ ο οποίος ανέτρεψε, ξαπλωμένος (!!) τον Μπαρτόλο. Ο Γουόκερ όμως από τα έντεκα βήματα “νικήθηκε” από τον γκολκίπερ του Λιχτενστάιν! Στο 92′ έπειτα από άλλό ένα λάθος οι φιλοξενούνενοι σκόραραν με τον Σέλε όμως ο Εσθονός ρέφερι Τόχβερ σε συνεργασία με το VAR υπέδειξαν ως οφσάιτ τη θέση του Σάγκλαμ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σκάνλον με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-1 αλλά το ματς, που είχε πολύ χρόνο καθυστερήσεων πέραν των εννέα που σημείωσαν αρχικά οι διαιτητές, έφτασε ως το 104′ (!) καθώς στο 13ο λεπτό του εξτρά χρόνου, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι σε χέρι του Βαλερίνο, μετά από νέα παρέμβαση του VAR!

Από την άσπρη βούλα ο Χασλερ διαμόρφωσε το τελικό 2-2… Το ματς έληξε αμέσως μετά στο 105ο λεπτό!