Η Αυστρία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Nations League, επικρατώντας του Καζακστάν με 4-0.

Η ομάδα του Ραλφ Ράγκνιγκ ήθελε πολύ να πετύχει την πρώτη της νίκη στο Group 3 του Nations league και το πέτυχε με εμφατικό τρόπο. Η Αυστρία επικράτησε δίκαια των Καζάκων με 4-0 έχοντας και τρία δοκάρια!

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και από νωρίς στο ματς επιβάλλοντας τον ρυθμό τους. Μέσα σε δέκα λεπτά, η Αυστρία είχε τρεις ευκαιρίες μια εξ αυτών στο δοκάρι και γκολ στο δέκα με τον Μπάουμγκάρτνερ.

Ο Πρας είχε δεύτερο δοκάρι στο 18 και ο Αντάμου στο 28!

Παρά τις ευκαιρίες που συνέχισε να δημιουργεί τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 53 ο Λίνχαρτ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σμιντ έκανε το 2-0 και ο Σάμπιτσερ στο 56 με ωραίο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το τελικό 4-0 έγραψε ο Σάιντλ, που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Αυστρίας.

Αυστρία: Σλάγκερ, Πος, Τράουνερ(62΄Σβόμποντα), Λίνχαρτ, Πρας, Λάιμερ(76΄Γκρίλιτς), Σάιβαλντ, Σμιντ(62΄Βίμερ), Μπάουμγκαρντνερ(72΄Σάιντλ), Σάμπιτσερ, Αντάμου(62΄Αρναούτοβιτς)

Καζακστάν:Σάτσκι, Βορογκόφσκι, Αλίπ, Αμπίκεν(46΄Αμπίκεν), Κασίμ, Αστάνοφ, Ζαινουντίνοφ(76΄Ζακσιμπάγιεφ), Ισλαμχάν(46΄Σαμορόντοφ), Ταγκιμπέργκεν(67΄Νταραμπάγιεφ), Τσεσνόκοφ, Ζακσιλίκοφ(59΄Σουσενάτσεφ)