Γκολ από τα αποδυτήρια για την Ισλανδία και γκολ μόλις στο 3ο λεπτό από τον Όσκαρτσον που διέσχισε το μισό γήπεδο και εκτέλεσε τον Τσακίρ (1-0). Οι Τούρκοι χωρίς κλασικό σέντερ φορ στο αρχικό σχήμα, προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν τις ευκαιρίες τους αλλά οι τελικές τους σταμάτησαν πάνω στον Βάλντιμαρσον. Η κορυφαία φάση πάντως πριν φύγει το ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους που ενόχλησαν τον Τσακίρ που με δυσκολία κράτησε το 1-0.

Τρελό ματς στο δεύτερο ημίχρονο! Η Τουρκία μπήκε δυνατά και ισοφάρισε με τον Καχβετσί (1-1, 62ο λεπτό), μέσα σε 5 λεπτά γύρισε το ματς με το πέναλτι του Τσαλχάνογλου (1-2, 67ο λεπτό), η Ισλανδία με τον μικρό Γκουντγιόνσεν ισοφάρισε (2-2, 83ο λεπτό), όμως τα λάθη πληρώνονται και έκανε μεγάλο λάθος ο Βάλντιμαρσον για να σκοράρει ο Γκιουλέρ (2-3, 88ο λεπτό). Το τελικό 2-4 έγραψε με εκπληκτικό τρόπο ο Ακτούρκογλου στο 95′ (2-4).

Πρώτη και αήττητη η Τουρκία έφτασε τους 10 βαθμούς. 3η έμεινε η Ισλανδία που θα παλέψει με Μαυροβούνιο για να διατηρηθεί στην κατηγορία.