Μς σκόρερ τον Κολό Μουανί (36' πεν, 62') η Γαλλία είχε την αντοχή, την εξυπνάδα και την αποτελεσματικότητα ώστε να φύγει νικήτρια απόψε από τις Βρυξέλλες με σκορ 1-2. Οι Βέλγοι που είχαν ευκαιρίες, απλά ισφάρισαν με τον Οπεντά στο 45' και τίποτε άλλο...

Δεν έκανε πολλές διαφοροποιήσεις ο Τεντέσκο σε σχέση με την ομάδα που έπαιξε πριν λίγα 24ωρα στο Ολύμπικο της Ρωμης. Σαφώς φρόντισε να μην «μπει» έγκαιρα στο ματς, με μεγαλύτερη διάθεση και πάθος δημιουργώντας αρκετές φάσεις για γκολ!

Στο 20ο λεπτό το Βέλγιο κέρδισε πέναλτι. O Οπεντά έφυγε μόνος από τη μεσαία γραμμή – σε μια φάση όπου ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιτ – και ανατράπηκε από τον Σαλιμπά. Ο Τίλεμανς εκτέλεσε στέλνοντας τη μπάλα, κοντά στις εξέδρες (!!) του γηπέδου του Βασιλιά Μπουντουέν!
Αυτή η εξέλιξη λειτούργησε μάλλον ευεργετικά για τους «τρικολόρ» καθώς μετά το ημίωρο άρχισαν να δημιουργούν τις δικές τους στιγμές στο ματς και στο 35’ πήραν προβάδισμα! Ο Μπαρκολά μπαίνει στην περιοχή και ο αμυντικός των γηπεδούχων Φαές βρήκε τη μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι κι από εκεί ο Κολό Μουανί δεν αστόχησε…
Το πείσμα των γηπεδούχων λειτούργησε θετικά στο φινάλε του ημιχρόνο όπου έφτασαν στην ισοφάριση!
Έπειτα από σέντρα του Καστάνιε, με την άμυνα των φιλοξενούμενων ξανά σε μερική «νιρβάνα», ο Οπεντά μόνος από το ύψος της μικρής περιοχής κάνει με κεφαλιά το 1-1
Πιο αμφίρροπο το 2ο ημίχρονο με τους Γάλλους πιο ρεαλιστές και πάντα πρόθυμους να επιτεθούν από τις πτέρυγες! Αυτό τους δικαίωσε στο 62’ όταν από άλλη μια ωραία σέντρα του Ντιν ο Κολό Μουανί με κεφαλιά πέτυχε το 1-2
Η συνέχεια, περίπου αναμενόμενη είχε τους Βέλγους σε μια υπεροχή που δεν έφερε πολλά ώσπου να μείνουν οι αντίπαλοί τους με δέκα παίκτες όταν αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Τσουαμενί στο 76’. Ακολούθησε μια πιο έντονη πίεση των Βέλγων, δίχως η Γαλλία του Ντιντιέ Ντεσάμπ να χάσει τους «ορίζοντές» της στο τερέν!