Τι κι αν η μία ομάδα δεν έχει χαλάσει ως τώρα στις μεταγραφές ούτε ευρώ κι άλλη 120 εκατομμύρια ευρώ! Η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι του βορείου Λονδίνου, νικώντας με 1-0 την Τότεναμ, με σκόρερ τον Ολιβιέ Ζιρού.

Ο Γάλλος επιθετικός, που έχει σημειώσει 14 πλέον τέρματα στην Πρέμιερ (όλα εντός Λονδίνου!), σημείωσε το τρίτο του τέρμα σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος τη σεζόν 2013/2014 οδηγώντας τους «κανονιέρηδες» στο δεύτερό τους «τρίποντο» φέτος.

Η πάσα του Θίο Ουόλκοτ, στο 23΄, ήταν ακριβείας με αποτέλεσμα ο φορμαρισμένος σκόρερ των γηπεδούχων να μην χάσει την ευκαιρία και να πλασάρει από κοντά τον Γιορίς, κάνοντας το 1-0 και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Το δυσάρεστο για την Άρσεναλ, πέρα από το γεγονός ότι περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο όπου πιέστηκε από τη «συμπολίτισσά» της, ήταν ο τραυματισμός του Τζακ Ουίλσιρ που έπαθε υποτροπή σε χτύπημα που είχε και αντικαταστάθηκε από τον Φλαμινί ο οποίος επέστρεψε στην πρώην ομάδα του και μάλιστα σε ματς υψηλών απαιτήσεων.

Για την ομάδα του Βίλας Μπόας αυτή τη φορά κόστισαν οι ευκαιρίες, μια και η Τότεναμ μπήκε στο λονδρέζικο ντέρμπι με μία τελική στο στόχο σε 180 αγωνιστικά λεπτά Πρέμιερ. Για 75΄ λεπτά έπαιξε ο Καπουέ, που αντικαταστάθηκε από τον Λαμέλα στο 75΄ ο οποίος ντεμπούταρε, ενώ ο Έρικσεν δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή από τον Πορτογάλο τεχνικό. Ήταν η πρώτη φετινή ήττα για την Τότεναμ.