Σημαντική νίκη πέτυχε η Έβερτον στο Γκούντισον Παρκ καθώς επικράτησε 1-0 της Τσέλσι για την τέταρτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο μέχρι το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν αήττητη ενώ η Έβερτον βρίσκεται πλέον στην ένατη θέση έχοντας έναν αγώνα λιγότερο από την ομάδα του Λονδίνου.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Νέισμιθ έπειτα από ασίστ του Γέλαβιτς ενώ ο πρώην «ερυθρόλευκος» Κέβιν Μιραλάς αγωνίστηκε σχεδόν για όλη την αναμέτρηση καθώς αντικαταστάθηκε στο 92ο λεπτό δίνοντας τη θέση του στον Ντεολοφέου.

Ο Σαμουέλ Ετό έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα των Λονδρέζων αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο τέρμα.