Εκδίκηση για την ήττα του πρωταθλήματος (1-0) από την Λίβερπουλ πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε με το ίδιο σκορ των «κόκκινων» στο «Ολντ Τράφορντ» και προκρίθηκε στους «16» του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με πολλές αλλαγές, κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση χάρη στο τέρμα του Ερνάντες στο 46′. Η Λίβερπουλ θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, όμως η μπάλα δεν έκανε το χατίρι του Λουίς Σουάρες και η Γιουνάιτεντ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε ντέρμπι με τον Μόγιες στο τιμόνι της.

Στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ προκρίθηκε επίσης η Νιούκαστλ, η οποία επικράτησε 2-0 της Λιντς στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Οι «καρακάξες» άνοιξαν το σκορ στο 31′ με τον Σισέ και έξι λεπτά μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Γκουφράν διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αντίθετα εκτός συνέχειας έμεινε η κάτοχος του τίτλου, Σουόνσι, η οποία γνώρισε βαριά ήττα με 3-1 από την Μπέρμιγχαμ εκτός έδρας. Ο Μπερν στο 56′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γκριν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Αντεγιέμι στο 81′ έκανε το 3-0 και οι «κύκνοι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Μπονί στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων στο τελικό 3-1.

Την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης πανηγύρισε και η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε στα πέναλτι (4-3) της Γουέστ Μπρομ εκτός έδρας (1-1 η κανονική διάρκεια).