Η Έβερτον με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρομέλου Λουκάκου επικράτησε 3-2 της Νιούκαστλ για την 6η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και «σκαρφάλωσε» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ο 20χρονος επιθετικός πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τα χρώματα της Έβερτον, πέτυχε δύο τέρματα και οδήγησε τα «ζαχαρωτά» στην τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο Βέλγος φορ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό από ασίστ του Κέβιν Μιραλάς και στο 25′ τροφοδότησε τον Ρος Μπάρκλεϊ για το 2-0. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 37′ ο Λουκάκου πέτυχε και δεύτερο τέρμα ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Η αντίδραση της Νιούκαστλ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Καμπάιγ στο 51′ με εκπληκτικό σουτ μείωσε σε 3-1, για να έρθει στο 89′ ο Λουάκ Ρεμί να διαμορφώσει το τελικό 3-2.

Με τη νίκη της Έβερτον ο Γκάρεθ Μπάρι «γιόρτασε» την 500η του συμμετοχή σε αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ. Περισσότερες συμμετοχές στο αγγλικό πρωτάθλημα έχουν μόνο οι Ράιαν Γκιγκς, Ντέιβιντ Τζέιμς, Γκάρι Σπιντ και Φρανκ Λάμπαρντ.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο (28/9)
Τότεναμ – Τσέλσι 1-1 (19′ Σίγκουρντσον / 65′ Τέρι)
Φούλαμ – Κάρντιφ 1-2 (45′ Μπράιαν Ρουίς / 12′ Κόκερ, 92′ Ματς)
Σαουθάμπτον – Κρίσταλ Πάλας 2-0 (47′ Οσβάλντο, 49′ Λάμπερτ)
Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Σίτι 3-2 (51′ Ελ Αχμαντί, 73′ Μπακούνα, 75′ Βάιμαν / 45′ Γιαγιά Τουρέ, 56′ Ντζέκο)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Μπρομ 1-2 (57′ Ρούνεϊ / 54′ Αμαλφιτανό, 67′ Μπεραϊνό)
Χαλ – Γουέστ Χαμ 1-0 (12′ πέν. Μπρέιντι)
Σουόνσι – Άρσεναλ 1-2 (82′ Μπεν Ντέιβις / 58′ Γκναμπρί, 62′ Ράμσεϊ)

Κυριακή (29/9)
Στόουκ – Νόριτς 0-1 (34′ Χάουσον)
Σάντερλαντ – Λίβερπουλ 1-3 (52′ Τζακερίνι / 28′ Στάριτζ, 36′ και 89′ Λουίς Σουάρες)

Δευτέρα (30/9)
Έβερτον – Νιούκαστλ 3-2 (5′ και 37′ Λουκακού, 25′ Μπάρκλεϊ / 51′ Καμπάιγ, 89′ Ρεμί)