Η Τσέλσι πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γουέστ Χαμ καθώς επικράτησε 3-0 και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με τη Λίβερπουλ.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήθελε να εκμεταλλευτεί την ισοπαλία ανάμεσα στις Έβερτον και Λίβερπουλ και το κατάφερε καθώς επικράτησε άνετα των «σφυριών» για τη δωδέκατη αγωνιστική.

Το σκορ για τους «μπλε» άνοιξε στο 21ο λεπτό ο Λάμπαρντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ενώ στο 34ο λεπτό ο Όσκαρ σκόραρε και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του έπειτα από ασίστ του Αζάρ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 82ο λεπτό και πάλι ο αρχηγός των λονδρέζων, Φρανκ Λάμπαρντ.

Έτσι, η Τσέλσι έφτασε τους 24 βαθμούς όσους έχει και η Λίβερπουλ και πλέον οι δύο ομάδες συγκατοικούν στη δεύτερη θέση τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.