Άρσεναλ – Νότιγχαμ Φ. 2-1: Δυσκολεύτηκαν οι «κανονιέρηδες» (highlights)

Η Άρσεναλ κέρδισε δύσκολα 2-1 τη Νότιγχαμ Φόρεστ για την 1η Αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα ήταν καλή μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και πέτυχε τα δύο γκολ της, όμως κινδύνευσε στο δεύτερο, με τη Φόρεστ να μειώνει χάρη στις αλλαγές του Στιβ Κούπερ.

To ματς ξεκίνησε με ημίωρη καθυστέρηση, καθώς υπήρχε πρόβλημα με την είσοδο των φιλάθλων στο γήπεδο με ηλεκτρονικό εισιτήριο.

Η Φόρεστ, παραλίγο να αιφνιδιάσει στο 11ο λεπτό, με τον Τζόνσον να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας των «κανονιέρηδων», αλλά να αστοχεί σε τετ-α-τετ.

Στο 26′, οι φιλοξενούμενοι τιμωρήθηκαν για τη χαμένη ευκαιρία, όταν ο Μαρτινέλι με ιδιοφυές τακουνάκι βρήκε στην περιοχή τον Ενκέτια και αυτός άνοιξε το σκορ από κοντά.

Στο 32ο λεπτό έγινε το 2-0, με τον Σάκα να «κόβει» από δεξιά και να σκοράρει με ωραίο φαλτσαριστό σουτ.

Ο ρυθμός έπεσε στο β’, με την Άρσεναλ να φτάνει κοντά στο 3-0 στο 76ο λεπτό, όταν ο Ράις έκανε το σουτ από μακριά και ο τερματοφύλακας Τέρνερ (απόκτημα από τους «κανονιέρηδες») με τρομερή επέμβαση και τη βοήθεια του δοκαριού, αποσόβησε το γκολ.

O Mπολί στο 78′ έχασε ευκαιρία να μειώσει με κοντινή κεφαλιά, ενώ στο 82′ ο Τέρνερ είπε πάλι «όχι» σε καλή προσπάθεια του Ράις, μέσα από την περιοχή.

Δευτερόλεπτα αργότερα, η Φόρεστ κατάφερε να κάνει το 2-1, όταν σε μία αντεπίθεση, οι δύο αλλαγές του Στιβ Κούπερ, Ελάνγκα και Αβονίγι συνεργάστηκαν, με τον δεύτερο να σκοράρει από κοντά.

Στο 87′, ο Σάκα θα μπορούσε να τελειώσει το ματς, όμως ο Τέρνερ του είπε «όχι» σε τακουνάκι από τη μικρή περιοχή.

Η Άρσεναλ όμως δεν το πλήρωσε, καθώς η Φόρεστ δεν μπόρεσε να απειλήσει στα τελευταία λεπτά.

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράμσντεϊλ – Πάρτεϊ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Τίμπερ (50′ Τομιγιάσου) – Όντεγκααρντ, Ράις, Χάβερτς – Σάκα, Ενκέτια (74′ Τροσάρ), Μαρτινέλι (86′ Γκάμπριελ).
Νότιγχαμ Φ. (Κούπερ): Τέρνερ – Μπολί, Γουόραλ (90′ Γουντ), ΜακΚένα – Οριέ, Γέιτς, Μανγκαλά (90′ Κουγιατέ), Έινα (72′ Ουίλιαμς) – Ντανίλο (71′ Aβονίγι), Τζόνσον (80′ Ελάνγκα), Γκιμπς – Γουάιτ.