Φούλαμ-Νιούκαστλ 3-1: Άνετη νίκη για τους Λονδρέζους (highlights)

Videos που αξίζει να δείτε

Η Φούλαμ νίκησε 3-1 τη Νιούκαστλ στο «Κρέιβεν Κότατζ» και ανέβηκε στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο γκολ με τον Ζοέλιντον στο 4’, όμως ακυρώθηκε για οφ σάιντ και στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ραούλ Χιμένεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πόουπ, για το πρώτο γκολ των γηπεδούχων (5’). Αυτό ήταν το τρίτο φετινό γκολ του 33χρονου Μεξικανού επιθετικού. Η Φούλαμ κατάφερε να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους, που άφησε η άμυνα της ομάδας του Έντι Χάου στην προσπάθειά της να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Ο Εμίλ Σμιθ Ρόου ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την αντεπίθεση της ομάδας του Μάρκο Σίλβα στο 22’ και σημείωσε το δεύτερο φετινό του γκολ, δίνοντας «αέρα» δυο τερμάτων στους Λονδρέζους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Νιούκαστλ. Στα πρώτα δευτερόλεπτα, ο Χάρβεϊ Μπαρνς βρήκε δίχτυα και έφτασε τα τρία γκολ στη σεζόν και η ομάδα του Χάου μπήκε και πάλι στο ματς. Ο Σερ έχασε την ευκαιρία του αγώνα για να φέρει το ματς στα ίσια και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Ρις Νέλσον «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα» για τους Λονδρέζους, κάνοντας το τελικό 3-1. Δίκαιη νίκη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 22 τελικές, από τις οποίες οι έντεκα ήταν εντός στόχου. Από την άλλη πλευρά, η Φούλαμ είχε 15 τελικές, με τις τέσσερις εντός στόχου. Η ομάδα του Χάου έφτασε την κατοχή μπάλας στο 61%, όμως δεν απέφυγε την πρώτη φετινή της ήττα. Η Φούλαμ από την πλευρά της πανηγύρισε την τρίτη της φετινή νίκη και δεύτερη εντός έδρας.