Άρσεναλ-Λέστερ 4-2: Λύτρωση στις καθυστερήσεις (highlights)

Videos που αξίζει να δείτε

Η Άρσεναλ... τα χρειάστηκε απέναντι στη Λέστερ και πήρε τη νίκη με τέρματα των Τροσάρτ και Χάβερτς στις καθυστερήσεις.

Η Λέστερ δημιούργησε πρώτη απειλή με τον Τζάστιν όμως τον πρόλαβε ο Καλαφιόρι στο 5ο λεπτό και έβγαλε την άμυνα. Στο 16′ ο Μαρτινέλι σούταρε άουτ από καλή θέση, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ και διαμόρφωσε το 1-0 με ωραίο πλασέ από την… καρδιά της περιοχής της Λέστερ.

Το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τροσάρτ μετά την ωραία πάσα του Μαρτινέλι που στο πρώτο μισό του αγώνα είχε γκολ και ασίστ.

Με δύο γκολ ο Τζάστιν στο 47ο και 63ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου μετέτρεψε το παιχνίδι σε… θρίλερ. Οι παίκτες του Αρτέτα πίεσαν είχαν πολλές ευκαιρίες και κατάφεραν να πάρουν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα στις καθυστερήσεις.

Πρώτα ο Τροσάρτ πέτυχε με δεύτερο προσωπικό γκολ το 3-2 και στη συνέχεια ο Χάβερτς στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 4-2.